Интересна ,ценна и с уникална архитектура, е една от най-забележителните сгради в гр.Сунгурларе Музейната сбирка по „Лозарство и винарство”.
Разположена в центъра на града, гордост за всички жители и гости , дошли да видят един божествен и скъпоценен бисер –двукатната къща в котленско –жеравненски стил.
Това е най-голямата възрожденска къща в историята на Сунгурларе и е построена от богатите братя производители и търговци на вино Иван и Милко Христови през 1882 г. ,прочули Сунгурларе и страната ни още през 1898 г и получили първият златен медал за бяло българско вино от сорта „ Червен мискет на изложението в Анверс- Белгия . Константин Иричек през 1884 г е нощувал в тази къща и е дал точни данни за селището.То се е наричало „ Сунгурлар”(вид сокол).Описал го е като селище с 272 къщи ,възхищавал се е от хубавия тютюн ,прекрасно бяло вино и сочни череши.
Реставрирана през 1984 година от Националният институт за паметници на Културата с финансовата подкрепа на Община Сунгурларе.Мястото, изкопаната изба,която през 2006 год. е превърната в иконна зала, говорят за богатото творчество и ум при изграждането й, който пази и изпълнява традицията за производството на червено вино!
Музейната сбирка по „ Лозарство и винарство” се състои от:
- приземен етаж, в който се намира иконата зала ,където са изложени икони от средата на XVIII в. от църквата “Св.Архангел Михаил” с.Костен, в която през 1792-1794 г. е служил Софроний Врачански.
Влизайки в къщата особено силно впечатление прави една от битовите стаи, където са показани предмети от бита на нашите предци и чеиза на булката.Северната стена на стаята, в която са вградени стенните гардероби,се съхраняват предмети от бита на хората от времето на възраждането. Забeлежителното е това, че в нея са запазени и чудесни съдове за вино, от които някога гостите на къщата са пиели, собствениците са запазили традицията и са посрещали всеки посетител с чаша от вълшебния еликсир.
На вторият етаж в една от стаите е разположена общинската краеведска библиотека ,където са събрани архивни фото материали ,отразяващи историята и културата на района, има и малка фото-документална експозиция,разкриваща историята на научно-приложната дейност на Станцията по сортоизпитване на лозата в Сунгурларе .
В чест на 25 - годишнината от обявяването на Сунгурларе за град към музейната сбирка е открит отдел “ Археология ” , показващ ценни експонати от VI - V в. пр.н.е. , открити при археологическите разкопки на тракийската могила край с. Прилеп през 1998 г.Това са монети ,погребални дарове и керамични съдове датиращи от средата на 4 век. пр. н.,всички са свързани с винарството .
В последната стая чрез снимков материал се проследява ролята на лозаро-винарските кооперации в долината .Първата кооперация ,която носи името „ Бъдъщност „ е основана през 1901-главен инициатор за основаването е Димитър Коларов-който е учителствал в Сунгурларе.След обединяването на кооперациите от Сунгурларе ,Грозден и Славянци от 1937-1942 г в района действа мощния лозаро-винарски съюз „ Сунгурларски мискет”.Благодарение на кооперация” Сунгурласки мискет” през 1943 г селището е електрифицирано.
В двора на къщата, под навес-лапидариум са подредени експонати свързани с отглеждането на лозята и производство на вино-на населението в региона датиращи от XIX век.
Не трябва да забравяме, че винопроизводството е тайната на този град. Този чудесен елексир от векове се смята за вълшебството на Сунгурларе.
07-05-2015 Hits:2599 Новини Община Сунгурларе
ДА ИЗЧИСТИМ И ОБЩИНА СУНГУРЛАРЕ ЗАЕДНО!
продължаваНа първия работен ден на новата 2014 година, самодейци при НЧ”Просвета 1882”
На 16 и 17 ноември 2013 г. град Сунгурларе беше домакин на семинар по програмата „Детска атлетика” (IAAF Kids Athletics) на ИААФ. Събитието бе организирано от БФЛА със съдействието на…
С концерт на талантливата Деси Добрева тази събота, 24 август, Сунгурларе дава своето "ЗА" Кандидатурата на Бургас за Европейска столица на културата през 2019 г.
На 15 август отбелязахме Голяма Богородица – един от 12-те велики християнски празници.
На 28 май във високопланинския курорт Боровец се проведе държавното първенство по планинско бягане 2013 година.
Както и през 2012г., Община Сунгурларе ще се включи в инициативата „Да изчистим България за един ден”, която ще се проведе на 20 април.
Днес 19.03.2013г. се постави началото на изграждането на параклис „Св.Трифон” в местността ”Ичмята” - гр.Сунгурларе.
Националите Шабан Мустафа („Шампион” – Сунгурларе) и Милка Михайлова („Вирен” – Мездра) спечелиха Първото зимно планинско бягане „Сунгурларе”.
Традицията по зарязването на лозята в Сунгурларе бе спазена на Трифон Зарезан. Заместник областният управител Севдалина Турманова се включи в празничната програма организирана от община Сунгурларе, като посети музейна сбирка…
В момента има 38 гости и няма потребители и в сайта