Сряда, 17 Септември 2014 10:16

Шабан Мустафа 4-ТИ на Junfrau Marathon 2014

Оценете
(2 гласа)

Нов изключителен успех на голямо международно състезание постигна шампионът ни по планинско бягане и маратон Шабан Мустафа.

Българският лекоатлет от ОСКЛА „Шампион – Сунгурларе” финишира на 4-то място в 22-рото издание на един от най- известните и най-престижни планински маратони в Европа - Junfrau Marathon в Швейцария.

След точно 3 часа, 1 минута и 57,4 секунди изтощително бягане нагоре по 42-километровата
маратонска дистанция със сумарна положителна денивелация от 1839 м и общо спускане от
305м, кениецът Пол Мичиека пресече финала първи, пред своя сънародник и миналогодишен
победител Джофри Ндунгу (3:03.20,9 + 1.23,5 мин.). Трети завърши една от изненадите при
мъжете Бирхану Меконен (Етиопия), който беше решил да участва буквално в навечерието на
старта. Обаче най-голямата изненада за всички европейци на старта, сред които и някои от най-
добрите планински маратонци, поднесе българинът Шабан Мустафа, който подобри 8-мия
си резултат от миналата година тук, като този път с време 3:07.55,8 ч. и изоставане от
победителя 5.58,4 мин. завърши на още по-ценното четвърто място в генералното класиране
и на първо във възрастова група мъже над 35 години, тъй като и тримата цветнокожи африканци преди него са
значително по-млади и влизат в група мъже над 20-годишна възраст.
Успехът на Шабан за запознатите с кариерата му всъщност беше очакван, след доста доброто
негово класиране миналата година на Юнгфрау и третото му място тази година на също
толкова известния швейцарски планински маратон в Цермат.
Ето какво сподели Шабан Мустафа след състезанието в Швейцария:
"Моят резултат от маратона Юнгфрау е 4-то място, с по-слаб резултат от миналата година,
но това няма значение - на такива големи планински маратони няма как да не играят времената
нагоре-надолу. Тъй като конкуренцията е жестока, а темпото е бавно, няма как човек да си
води сам бягането. Наложи се да бягам с група от 8-9 състезатели до 26-тия километър – това
беше лидерската група. Минахме много бавно първите 15 км. Това бавно темпо се отрази зле
не само на мен, но и на останалите състезатели, които гонеха предни позиции. На
най-сериозните изкачвания, вместо да бягаме добре, ние там блокирахме, с изключение на
първия. Благодарение на моя опит, успях да се боря с африканските бегачи до последно и без
малко да се кача на подиума. С третия (Бирхану Меконен от Етиопия - бел.ред.) бях до 39-тия
километър, когато усетих страшна умора в краката и го изпуснах нарочно, за да мога да стигна
до финала, иначе щях да падна някъде от умора и финал трудно щях да видя. Нагоре проходих
и след 500м застигнах един кениец, който финишира 5-ти."
42,195-километровият маршрут на Jungfrau Marathon стартира от центъра на Интерлакен
(568м.н.в.), преминава по долината до Лотербрюнен. От там започва по-сериозното изкачване,
първо през световноизвестния швейцарски курорт Венген, и после все по-нагоре към финала
на Клайне Шайдег (2100м.н.в.), откъдето се открива неописуемо красивата пълна панорама
към околните планински масиви с върховете Айгер (3970м), Мьонх (4107м) и Юнгфрау (4158м).
Истинско предизвикателство за всеки бегач. Първият маратон Юнгфрау е организиран през
1993 г.
Всичките 3990 участници финиширали в Юнгфрау Маратон 2014 г. заслужават поздравления.